Новини

film

19 жовтня на Львівському Міжнародному форумі індустрії туризму та гостинності команда порталу Karpatytur.info презентувала проєкт нового туристичного маршруту та краєзнавчого фільму «Слідами легендарної вузькоколійки Верхнє Синьовидне – Мальмансталь». Приємно констатувати, що у цьому проекті задіяні жителі Трускавця, Львова і навіть Стебника. Сам фільм присвячений стебницькому вчителю Володимиру Возняку, який був учасником експедиції «Арніка 93».

afisza 1

Перед переглядом стрічки в конференц-залі «PREMIUM SKY BOX», що на Арені Львів, виступив автор проєкту Ярослав Баран: «Поряд з природніми пам'ятками Карпати мають величезну колекцію рукотворних індустріальних пам'яток. Так їх історія часто спірна і не завжди була позитивною для екосистеми Карпат, та все ж на сучасному етапі, коли більшість з них є руїною або й взагалі стерті з лиця землі, вони можуть відслужити добру службу для розвитку карпатських територій і туризму краю загалом. Сьогодні якраз і маємо нагоду познайомитися саме з такою пам’яткою».

Forum

А після перегляду фільму Ярослав продовжив розповідати, що коли десь пів року тому спільно з проектом Карпатитур.інфо взялися за цей проект, не міг подумати, скільки цікавої інформації почне поступати звідусюди і скількох людей ця тема зацікавить. «Наша залізниця, з однієї сторони, – явище, поширене в Карпатах та Україні загалом. Справді в Україні досі є ще діючі вузькоколійні системи, але про це трішки згодом. Та, якщо повернутися у Карпатський регіон, тут історія вузькоколійного транспорту є дуже обширною. Скажімо майже в кожній з чотирьох областей на зламі ХІХ – ХХ століть (якраз тоді припадає розвиток залізничного транспорту) були свої вузькоколійні системи. Лідером з протяжності таких було Закарпаття (майже 1000 км). Друге місце посідала Станіславщина, третю позицію займала Львівщина (трішки більше 100 км) і єдина вузькоколійка існувала на Буковині» – зазначив доповідач.

Далі слухачі мали змогу довідатись про аргументацію створення фільму, про перспективність маршруту, про маркетинговий потенціал даної теми загалом. Також перед присутніми виступили учасники проекту кандидат філологічних наук Ганна Іваночко та менеджер туристичної фірми «Поїхали» (м. Трускавець) Микола Бакай.

Ну і ще хотілося б згадати один цікавий залізничний проект, без якого даний маршрут був би не повним. Це Коростівський музей вузькоколійного транспорту, який без сумніву увійшов у вищезгаданий туристичний маршрут і навіть на стадії будівництва має чим дивувати відвідувачів. Тож присутні у залі мали змогу з перших уст довідатись про плани та перспективи розвитку музею від Ярослава Городчука – представника громадської організації, яка опікується даним транспортним проектом. Пан Ярослав розповів, що ідея створення музею в Коростеві – це дуже хороша ідея, тому, що тут логістично прекрасне місце, надзвичайна природа. Недалеко від міста Сколе проходила колія. «Починався проєкт з натугою: надзвичайно важко було вирішити земельні питання. Колись треба було домовитися зі Селищними радами, нині – територіальними громадами. Згодом було викуплено дві ділянки землі, а це дало підставу для створення музею. Схожий музей є в Колочаві. Зібрався потужний колектив однодумців, завдання якого просте – організувати роботу Музею технічної спадщини. Тут будуть не просто експонати. Ці експонати будуть усі робочі, усі максимально автентичні».

Яким буде наступний етап? У рамках цього проекту передбачена ще онлайн презентація фільму на каналі Блог туриста в ютубі. Очевидно, це буде зроблено символічно – на день залізничника. Запитань після годинної презентації було вдосталь, а це свідчить, що командний проєкт таки вдався. Навіть філологічні: колонія Мальмансталь є німецькою, а тому бажано її вимовляти на німецький манер, як Мальманшталь. Але це питання, задане колишнім дослідником тих територій Тарасом Гринчишиним, є спірне.

Окремо варто згадати і про ще декілька подій, які відбулися на форумі або мали відбутися. Зокрема, перед презентацією фільму про вузькоколійку була інша презентація «Місто Жешув – Ваша ідея на Сіті-Брейк!», з представниками якої (заступник Президента міста Жешова Христина Стаховська та заступник директора Відділу Міжнародної співпраці Каміль Чиж) п. Ганна Іваночко, яка викладає польську мову в навчальних закладах Трускавця та Дрогобича, познайомилася і домовилися про подальші контакти та співпрацю.

Polacy partnerzy

А одній учасниць зі Стебника Наталії Волошанській польські делегати подарували гру «Monopoly».

gra

Rzeszów

Ну і ще великі сподівання мешканці Стебника покладали на зустріч з представниками проекту «Артемівська сіль». Виявляється, там уже не перший рік діє музей у старих соляних копальнях, про створення якого не раз підіймалося питання у Стебнику. Отож, налагодження контактів для обміну досвідом на перспективу було б дуже доречним. На жаль, з певних причин, вони не приїхали, тому запозичення досвіду для стебничан переноситься на перспективу.

Artemiwsk

Фото: Карина Попович та Наталія Волошанська

Ярослав Баран, Ганна Іваночко

grupa18 жовтня 2021 р. на зустрічі депутатів міжфракційної групи «Стебник» в Народному домі озвучувалися питання Стратегії розвитку Дрогобицької громади, зокрема м. Стебника. Стратегію розробив інститут міста Дрогобича. Староста Тарас Городиський наголосив на тому, що прописані там цілі (розвиток освіти, спорту, туризму, медицини, інфраструктури) дуже добре вписуються в наше місто та села. За його словами: «Наша стратегія – це розвиток комфортного та безпечного міста, приїздитимуть гості, туристи, інвестори». А також уточнив, що окремі об’єкти в програмі соціально-економічного розвитку можна видозмінити до 2030 р. На його думку, фіксувати якісь об’єкти, які будуть з плинністю часу неактуальні, є абсурдно. Першочергово робитимуться ті об’єкти, на яких поступлять реальні надходження з області, з міського бюджету, від інвесторів, аукціонів тощо. Уся діяльність старости фіксується в дописах з його сторінки. Наталя Миронівна запропонувала в перспективі оновити задню частину Народного дому, яка працюватиме у напрямках: бібліотечна веранда, літній театр, мотузковий парк тощо. Усі присутні підтримали.

Про що йшлося на зустрічі, на якій були присутні староста Тарас Городиський, депутати Наталія Беднарчик, Ігор Стечкевич, Ганна Іваночко, заступник старости Степан Шулюк, помічники депутатів Іван Куць та Олег Паращак?

pomocnicy

Обговорювалися наступні питання:

- концепція площі;

- відсутність тротуарів по дорозі на Трускавець;

- відсутність розмітки та дорожніх знаків на вул. Зелена Діброва;

- ремонт дороги по вул. Мекелити;

- ремонт дороги на Болехівці;

- заборгованість гуртожитків і питання погашення заборгованості;

- проблеми гаражів;

- відсутність освітлення;

- плани на хвостосховища;

- облаштування парків;

- розробка індустріального парку біля Саліни за програмою президента;

- спалювання трави та листя;

- зрізування дерев;

- проблеми каналізацій;

- засміченість окремих мікрорайонів.

Згадали вчителя Возняка Володимира Христофоровича, який свого часу обійшов усю річкову прилеглу територію. Після того приїхала санстанція, оштрафували всіх, хто забруднював Солоницю, зрештою, почистили річку. Однак наш народ за деякий час знову все засмітив. Староста зауважив, що на сайті Міської раді висить Положення про поводження з рідкими побутовими відходами і діятимуть протокольно згідно цього положення. В коло повноважень старости входить складання протоколів на порушників. Тому він планує в найближчий час з інспектором з благоустрою та помічниками спершу обійти усю територію, попередити населення інформативно про очищення, дати час людям місяць, а потім діяти згідно законних інструкцій, тобто виписувати штрафні санкції.

Депутати від Стебника запланували робити зустрічі в Народному домі кожного місяця (перша п’ятниця, о 17.30), а за потреби – частіше.

Фото: Олег Паращак

Ганна Іваночко

 

kaplicaУже традиційно в с. Довгому Гірському відбувається Хресна Дорога на горі Небесної Сотні. Спільно з єпископом-помічником СДЄ УГКЦ Григорієм Комарем та іншими священниками благословенну атмосферу творили тисячі паломників, які приїхали в Довге з Підгородців, Сопота, Урича, Кропивника, Рибника, Ластівки, Підбужа, Бистриці, Опаки, Залокоті, Борислава, Попелів, Майдану, Стебника, Трускавця, Дрогобича тощо. До читання розважань Хресної Дороги долучалися місцеві жителі сіл, на стаціях звучав текст авторства Мирослава Мариновича та спільноти УКУ, гармонійно лунали страсні пісні.

pielgrzymka

В рамках цьогорічної події відбулася посвята каплиці Святого Миколая (автор проекту Любомир Сікора), яка збудована в пам’ять про визначного пастора Петра-Йосафата Герилюка-Купчинського та науковця-філолога, громадського діяча, уродженця села Довге, Костянтина Іваночка.

Komar

У своїй проповіді єпископ Григорій Комар зазначив, що особи, котрим присвячена капличка, зробили багато для духовного зростання своєї громади: «Отець Петро-Йосафат Герилюк-Купчинський – багатолітній парох м. Стебника, сповідник віри доказав свою вірність Богові і нашій святій церкві муками, стражданнями, ув’язненнями. Ту його жертву, як і жертви інших подвижників та мучеників, Господь прийняв і дозволив нам втішатися національною та релігійною свободою, яку ми зараз маємо. Добрий пастор, який багатьох людей привів до Господа Бога. Я чув неодноразово свідчення людей, які впевнено говорили: «Отець нам показав Христа, він нас привів до святої віри. Ми хочемо, щоб його пам'ять тут була присутня, щоби молільники, які ступають на цій Хресній Дорозі, вдивляючись в його Лик, тут зображений, дякували Богові за ті чесноти, якими він обдарував цього пастора і, можливо, хотіли б бути подібними до нього". Інший чоловік, чиє зображення увіковічене в тій капличці, також відома дуже людина. Це Костянтин Іваночко, який є родом з Довгого, викладач Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, громадський та культурний діяч. Але, передусім, це людина духовна. Його можна назвати учнем отця Петра Герилюка-Купчинського. Від свого духовного наставника він прийняв те, що облагороджує людське серце, що показує людині ту вершину її життєвого покликання, яка відкриває їй великі обрії та перспективи. Він передчасно відійшов від нас, не завершивши ті плани та справи, які мав на думці. Але знаємо, що він, як добра людина та добрий патріот, буде ті добрі справи уже закінчувати у вічності. Благаючи у своїй молитві Божого благословення для його родини і для всієї громади, дуже дякуємо будівничим та жертводавцям цієї святині. Нехай Господь їх благословить».

Jarosława

Найбільшим жертводавцем Каплички св. Миколая на ІV стації стала рідна сестра п. Костянтина – Ярослава Габорій, котра понад 20 літ працювала в Італії. Син пані Ярослави, о. Дам’ян Габорій, душпастир українських греко-католиків в Угорщині, є одним із численних похресників п. Костянтина. Після сумної звістки про втрату близької людини п. Ярослава рік виношувала в думках свій дивовижний план і таки вирішила здійснити мрію свого брата: присвятити одну із стацій на горі Небесної Сотні стебницькому пароху. Реалізувати цей героїчний вчинок п. Ярославі допоміг дослідник села Довгого Гірського Хосе Турчик. Годинами тривали їхні телефонні розмови. І ці розмови для сестри стали своєрідною розрадою.

Turczyk

Уже спільно вирішили присвятити Святиню також самому Костянтину. А коли стала відома дата посвяти Каплички, любляча сестра разом з дружиною п. Любов’ю Іваночко організували поїздку на Хресну Дорогу для численної родини і близьких п. Костянтина та отця Петра. Інший автобус з паломниками зі Стебника організував священник Ярослав Копичин від церкви Пресвятої Богородиці, де левову частку свого життя прослужив о.Петро-Йосафат Герилюк-Купчинський.

Szczyt

Сходження на вершину гори відбулося в першу сонячну неділю жовтня, а це – День вчителя. Поїздка була таки справді пам'ятною, місцями важкою та болючою, але в кожного в серці залишила духовне піднесення. Читаємо емоційні відгуки: «Це таке щастя йти на ту гору в велелюдді і в Господній красі! Ми були в захопленні і під враженням будемо ще довго»; «Це дійсно велике щастя вийти до чотирнадцятої стації. Я вийшла, щиро дякую Богу за його ласку»; «Велика Божа благодать!!! Пройти по цій дорозі, море емоцій та позитиву від пройденого шляху і від людей, які зустрічались по дорозі, не залишаючи у самоті. Кожний подавав руку допомоги, коли важко було спускатись з гори. Я вдячна Богу і людям, які мені допомагали пройти цей шлях!»; «Дякуємо тітці Ярославі за сьогоднішній день. Родинно зійшли до IV стації, де побудована капличка, присвячена о.Петру Герилюку-Купчинському та Костянтину Іваночку. Погода шепче, сонечко пригріває, легенький вітерець заколихує зелено-жовте листя... Духовний відпочинок забезпечений…

przyroda

Таки вдалося побувати на горі, яка нині носить ім'я Небесної Сотні… З Днем вчителя, любий наш наставнику. Знаємо, що бачите нашу радість і Ваше серце радіє з нами...».

Rowiń

Співа в хмаринах ангельська пташина

 

Легкими спогади є з Хресної Дороги,

коли душа злітає до висот,

коли болять у Тебе й руки, й ноги,

а серце прагне звуків нових нот.

Коли ідеш поволі на вершину,

ступаєш, кревно молячись за Них.

співа в хмаринах ангельська пташина,

підноситься все впевненіш до Брам святих.

Ми знаєм: буде добре пташці в Отчім Домі,

з любов'ю уже дивиться з небес на нас,

крильми нам направляє сонця промінь,

вимолює спасіння повсякчас...

anioł

08.10.21 р. Г.І.

 

#Хресна_Дорога

#Довге

 

Фото: Олег паращак

 

 

uczesnicy29.09.2021 р. відбулося засідання загальних зборів Осередку Народного Руху в Стебнику. На зібрання завітали на запрошення голови осередку староста міста Стебника, сіл Болехівців та Нового Села Тарас Городиський, директор Стебницького Народного дому Іван Куць, колишній голова осередку Василь Пецюх, колишній керівник Комунального підприємства Трускавецьтепло Трускавецької міської ради Руслан Крамар, колишня директорка школи № 11 імені Тарас Зозулі Зеновія Левицька.

starosta

Голова зборів Іваночко Ганна Остапівна, оголосивши всім порядок денний, зачитала відповідь на свій запит на розподіл бюджету по Стебнику за перший квартал 2021 р. Відповідь (від 25 травня 2021 р.), підписана міським головою Тарасом Кучмою, що три місяці була в депутатській кімнаті, таки знайшла свого адресата:

«До бюджету Дрогобицької міської територіальної громади за І-ий квартал 2021 р. надійшло податків та зборів в сумі 111 345,2 тис. грн, в т. ч.: до загального фонду 103 767, 7 тис., спеціального фонду 7 577,5 тис. грн.

У зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої населених пунктів, усі податки та збори сплачують на рахунки бюджету Дрогобицької міської територіальної громади. Розчеплень по територіях з відповідним документом, які ввійшли до Дрогобицької МТГ, казначейством не здійснюється. Усі доходи та видатки бюджету Дрогобицької територіальної громади затверджено відповідно до класифікації кодів, затверджених наказом міністерства фінансів України. Кодифікація по територіях, які ввійшли до складу Дрогобицької МТГ відсутня в зв’язку з тим, що вони не являються органом місцевого самоврядування.

Тому надати інформацію щодо надходжень податків та зборів від громади м. Стебника за І-ий квартал 2021 р. та коштів, які будуть виділені на громаду м. Стебника, на жаль, немає можливості».

odpowiedż

Гостем зібрання був також колишній керівник Комунального підприємства Трускавецьтепло Трускавецької міської ради, мешканець Сільця, Руслан Крамар, який запропонував стебничанам схему переходу мешканців міста з центрального опалення на автономне.

Kramar

Колишня директорка школи № 7 Анастасія Галяк принесла на зібрання осередку пам’ятний альбом з історії Стебницького Народного Руху і поділилася коментарями до окремих світлин.

album

Саме цей фактаж слугував би експонатами для майбутньої музейної кімнати НРУ.

historia

Колишня директорка гімназії № 11 імені Тараса Зозулі Зеновія Левицька поділилася досвідом створення музейних кімнат.

Zenowia

На завершення зборів Анжела Хухновська продемонструвала рухівцям виставку власноруч виготовлених ляльок, яка через тиждень експонуватиметься в Стебницькому Народному домі.

lalki

Ганна Іваночко

Фото: Олег Паращак

 

Tym20 вересня у Дрогобицькій Міській бібліотеці імені В'ячеслава Чорновола за ініціативи організації Народного Руху України в рамках святкування дня міста Дрогобича (930-річчя) відбулася зустріч з лавреатом Франкової премії Леонідом Тимошенком. Відомий історик виголосив для слухачів доповідь на тему «Відомі і невідомі Дрогобичани ХV – XIX ст: від Юрія Дрогобича до Івана Франка».

afisza

Сфера його наукових інтересів п. Леоніда є досить розмаїтою. Це, насамперед, історія церкви та релігійної культури Центрально-Східної Європи (XV – XVIII ст.), литуаністика (білорусистика), волинознавство, історія Дрогобиччини, історичне краєзнавство Київського Полісся, спеціальні історичні дисципліни (джерелознавство, археографія, архівознавство, символіка, родоводи).

Цьогоріч Леонід Тимошенко став Лавреатом Міжнародної премії Івана Франка за монографію «Руська релігійна культура Вільна. Контекст доби. Осередки. Література та книжність (XVI – перша третина XVIІ ст.)». Саме цю книгу Леонід Тимошенко успішно презентував на Львівському форумі видавців 2021.

Леонід Тимошенко постійно працює над прогалинами в історії Дрогобича, адже є чимало моментів, які недосліджені ще жодним місцевим краєзнавцем. Особливо він прагне заповнити ту лакуну невідомих імен, які розмежовують три століття: від Котермака да Франка.

Присутніх цікавили питання: дата заснування Дрогобича, найбільш трагічніші часи на Дрогобиччині, період насильного переселення тощо.

uczestnicy

У заключній частині заходу студентки філологічного факультету (гр. ПА-23) Катерина Кутова та Віталія Качмарик продекламували вірші про Дрогобич. Серед поезій були переклади Михайла Шалати.

Катерина прочитала напам’ять свою власну поезію про свою першу зустріч з Дрогобичем.

Дрогобич любий. Перша рандка.

Я вийшла сонна на перон.

Іще не знала подолянка,

Чи то життя булО, чи сон.

Дахи старенькі муркотіли.

Бруківка лащилась до ніг.

Дерева листям шепотіли:

«Це місто – спокій, оберіг».

Дрогобич – місто, як причастя,

Світанок. Площа. Ані звуку.

Подав люб'язно теплу руку,

Торкнувся ніжно до зап'ястя.

Він запросив мене на каву,

Додав до неї трохи солі,

Додав до неї трохи долі,

«Джаконди» усмішку ласкаву.

Велична ратуша-душа.

Дрогобич дихає віками,

Сліди у серці залиша...

Сріблясто вишиті зірками.

На завершення студентка подарувала лектору свою збірку віршів «Між нами», яку презентувала 18 вересня у Центральній міській бібліотеці м. Вінниці за ініціативи Спілки слов'янських письменників України.

uczestnicy 2

Натомість Леонід Тимошенко подарував декламаторкам поезій та читачам бібліотеки імені В’ячеслава Чорновола свої книги про Дрогобич.

Вступне та заключне слово мав голова організації НРУ Роман Курчик, який подякував усім присутнім за участь, усім причетним до організації заходу за прагнення творити та знати історію власного міста.

wszyscy

Фото: Ярослав Баран

Ганна Іваночко

Фото дня

Анонси подій

<<  <  Жовтня 2021  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Real time web analytics, Heat map tracking

Погода