UlankНедільним квітневим днем привітали поетесу з Днем народження трускавчани та стебничани у школі, де Уляна Кравченко пропрацювала понад 32 роки. Ідея привітати уродинницю саме в с. Солець виникла в трускавчанки Анни Литвин. Її радо підтримали усі, кому зателефонувала відома ініціаторка багатьох літературних зустрічей.

Двері школи гостинно нам відчинила жителька Сільця Ореста Сивохіп, яка давно мріяла перетворити уже закриту школу на один із знакових музейних куточків на Західній Україні. При теплому сонечку, яке в квітні 2021 р. зрідка тішило око та душу, розгорілася палка літературна дискусія. Хтось з присутніх згадував про поетичний доробок талановитої жінки, хтось – про її просвітницьку діяльність, хтось – про стосунки з Іваном Франком, хтось – про її життя саме в Сільці. Багато розповіла п. Ореста, яка вже зібрала чимало експонатів, пов’язаних з життям Уляни Кравченко. Про окремі маловідомі деталі із життєпису письменниці розповіла директорка школи № 11 імені Тараса Зозулі Зеновія Левицька, яка давно займається збором інформації про сільську вчительку. Зеновія Мирославіна зазначила, що свого часу їй вдалося побувати в Миколаєві, звідки родом поетеса, і на кладовищі в Перемишлі, де спочиває у доглянутому гробі нині прах Уляни Кравченко.

Народилася Юлія ранньою весною у родині німця Юліана Шнайдера та матері Юлії з родини Лопушанських. Мама була донькою священника, знала велику кількість українських та польських пісень, легенд. Саме батько Юліан Шнайдер наполягав, щоб донька знала мову руську бездоганно. І сам писав вірші руською мовою. На жаль, помер тоді, коли дівчинка мала лише десять років. Згодом, у віці 17 років, дівчина почала виховуватися в родині дядька Лопушанського. Дядько-правник забороняв небозі читати літературу руською мовою.

Після одного зі своїх пророчих снів (біле поле, віз з трунами, які раптово зникли, а натомість – поява людей у вишиванках і вона в білій полотняній одежі з вінком на голові) Уляна складає обітницю: віддати своє життя на жертовність за українську справу. Адже бути педагогом – це означає формувати націю. Єдиний фах від Бога – це учительство. Дівчина обрала саме цю стежину. Закінчила у 1881 р. учительську гімназію у Львові. Відчувала у своїй душі бажання ділитися своїми знаннями з іншими, дарувати свій досвід комусь. Вирішила змінити ім’я, ставши з Юлії Уляною, та переклала своє німецьке прізвище на українське, додавши український суфікс -ко.

У першій повісті «Марта» Уляна Кравченко написала вірш, після прочитання якого Іван Франко почав листування з нею. І листування це тривало понад 30 років. І ось фрагмент цієї поезії, які зачепили вже сформованого поета:

«Згадай мене, милий, згадай весною,

Як перша фіялка до тебе всміхнеться.

Фіялкою, тямиш – квітчав запашною,

Ти мою головку, ох і досі сниться…».

Іван Франко називав її Прімаверою. Франко все робив для того, аби перша збірочка Уляни Кравченко побачила світ якнайшвидше.

Іван Франко похвалив вірш і сказав, що його треба друкувати, а прозу розкритикував у найнещадніший спосіб. За сприяння Івана Франка, якого називала Мироном, викладала в інституті Василіянок, де дівчат перетворювала з лялечок на мужніх патріоток. Уляна Кравченко над усе прагнула, аби жінка здобувала освіту, освіту філософську та медичну.

«Життя мені обридло серед ляшні», – говорила Уляна Кравченко. Але сама вийшла заміж за рік після одруження Франка за поляка. Коли народилася перша дочка, вона посадила калину, коли інша – горобину, коли ж народився син – явір. Тут починається драма родинна. Син пішов слідами батька, пішов воювати у 1918 році проти нас. Натомість одна з доньок стала секретаркою Уляни Кравченко.

Ця надзвичайно вольова та цілеспрямована напівнімкеня стала першою україномовною поеткою на Галичині.

Ulan

Щиро дякуємо Анні Литвин та її чоловіку, Любові Волошанській, Зеновії Левицькій, Галині Шиманській та її чоловіку, Оресті Сивохіп, Ярославу Барану, Олегу Паращаку за спільний просвітницький захід. Усі присутні висловили побажання покращити долю приміщення, яке могло б слугувати чудовим центром для навчальних конференцій, просвітницьких форумів, літніх таборів для молоді. Хочеться в перспективі бачити на подвір’ї школи, де вчителювала левову частину свого життя Уляна Кравченко, пам’ятник героїчній жінці. Відроджений комплекс вчительської слави мав би бути окрасою цілого комплексу під назвою «Стежками Івана Франка». Спільно втілюватимемо ці прекрасні помисли у життя.

Ганна Іваночко,

депутат Дрогобицької міської ради

Погода

Фото дня

Погода

Погода

Анонси подій

<<  <  Липня 2021  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Real time web analytics, Heat map tracking