Ojciec

  • 25 квітня 2021р., в останню неділю місяця, відбулися чергові збори Стебницького осередку НРУ, на яких голова осередку Ганна Іваночко привітала усіх присутніх з Вербною неділею, з Днем, коли Христос увійшов у Єрусалим, а його привітали Пальмовим віттям. Однак на заваді відчуття радості свята стала, як грім з ясного неба, непоправна звістка, – це смерть після важкої недуги протоієрея, настоятеля церкви Різдва Пресвятої Богородиці Трускавецького деканату Михайла Бучинського.

            З біографічної довідки дізнаємося, що родом о. Михайло з Тернопільщини, закінчив Сімферопольський державний університет, отримав спеціальність «Вчитель географії». 13 років прожив у Криму, тому вважав Крим саме другою домівкою. Пропрацював вчителем географії 13 років. Мабуть, ерудованість талановитого чоловіка пішла саме з педагогічної діяльності. Сам в одному з телеінтерв’ю (Теледебати з Мариновичем про статус мови) згадує факт: «У кінці кожного навчального року шкільна адміністрація в Криму збирала заяви від батьків, в яких йшлося, що їх дитина не бажає з наступного року вивчати українську мову. І тут треба було вказати якусь причину (до прикладу, перенасиченість програми тощо). Саме той момент з біографії пароха заставив його поглянути на вартість української мови іншими очима. У 1994 р. він закінчив Львівську духовну семінарію Святого Духа, в 1996 р. – інститут вищої релігійної культури при Кулю, а в 2000 р. – Люблінський католицький університет. З того часу його життя постійно пов’язане зі Стебником.

Сьогоднішня Вербна неділя – одна з найтрагічніших сторінок для Стебницької землі, яка вкотре огорнута смутком та печаллю через важку втрату. Відійшов у засвіти парох, церковнослужитель, духовний отець, котрий огортав усіх своїм теплом, був чудовим аналітиком, інтелектуалом, тонким знавцем мовних глибин, редактором єпархіального часопису «Жива вода», блискучим оратором, неперевершеним психологом, патріотом та поборником за Стебницьке ОТГ, про що свідчить його палкий виступ на фестивалі «Різдвяна феєрія» у січні минулого року біля стін школи № 18, котрому б за два тижні виповнилося лише 60 літ, котрому б жити і жити, котрий міг би ще сіяти та сіяти. Хоч сам родом не був зі Стебника, однак давно вже зріднився з містом калійників, вникав у всі труднощі містян, намагався кожному простягнути руку помочі, вірно служив всім парафіянам, які зверталися до нього та щонеділі ходили до храму, а в час пандемії слухали онлайн його глибокі, овіяні філософським змістом, євангеліївські проповіді та притчі. І багато хто, почувши бодай раз дивовижне мовлення, просякнуте аргументованим підкріпленням певних фактів, різнобарв’ям епітетів, синонімічних конструкцій, фразеологічних сполук, порівняльних зворотів та метафор, мелодикою дивовижного тембру, цього зовні скромного, на перший погляд тихого, спокійного, напрочуд інтелігентного господнього слуги, обирав саме ту церкву, де десятки років служив нині вже покійний отець, прагнучи і надалі насолоджуватися та духовно зростати завдяки його пророчим настановам безконечного інформативного потоку сакрального змісту.

Пані Ганна поринає у зовсім свіжі спогади: «Саме перед тим, як потрапити в лікарню, в Дрогобичі відбулася наша з ним остання випадкова зустріч. Підібрав мене, як супутницю, запропонувавши підвезти додому з Дрогобича в Стебник на своєму транспорті. І хоч вже під’їхала маршрутка на Стебник, однак радісно погодилася на пропозицію. Я стояла на зупинці коло «Молочного», коли помітив мене через дорогу. А прямував саме в напрямку до парку Васильєва, де за рогом стояла його автівка. Виглядав нормальним здоровим чоловіком. Був одягнений в чорний берет (зовні він нагадував художника), чорна маска закривала його вже посивілу бороду. І хоч обоє ми були замасковані, та впізнали одне одного, кивнули головами, привітавшись, і він махнув до мене рукою, щоб йшла за ним. Я перейшла дорогу, попрямувала до машини, почала вже відкривати задні дверцята, а він сміється: «А це не моя машина, моя сусідня, до тієї ще не дожився. Може, колись…». Так жартома зав’язали розмову, яка була від, яка нині пізня весна до політики, культури, мови та літератури. Переконаний, що нашу мову не можна опускати до рівня діалекту. Його вбивала чужа ворожість до всього українського. «Всюди, де б’ються українські серця, має лунати наша мова», – стверджував. Ті десять хвилин спільної їзди проминули, як мить. Поїздка закінчувалася питанням «А Вам де спинити? Їду одразу на парастас, можу підвезти Вас, куди скажете…». Оця ввічливість, простота, спокій, рівновага та вроджена шляхетність назавжди закарбуються в пам’яті. Ніщо не віщувало, що за два тижні Вас не стане. Бог дав мені можливість попрощатися з Вами. Дякуємо Вам за Ваше служіння стебницькій громаді, яку Ви вважали третьою домівкою. Безперечно, нам бракуватиме Ваших чеснот, Ваших молитов, Вашої присутности, але на все Воля Божа. Ваш відхід стався в одне з величних свят, а це є беззаперечним свідченням того, що душа полине лише у брами раю.

Син отця Андрій Михайлович, архітектор за освітою, спроектував меморіальний центр на пошану воїнів АТО, який після завершення проектно-кошторисних моментів має бути встановлений у сквері навпроти колишньої міської ради м. Стебника. І нехай це буде остання воля нашого душпастиря. Візьмемо собі за мету доробити справу, завершення якої, на жаль, нині духовний отець бачитиме лише з небес.

           

Голова осередку коротко підбила підсумки двох місяців роботи депутата та привітала стебничан з Великодніми святами, які, на жаль, будуть цьогоріч позбавлені своєї традиційної величности і матимуть забарвлення скорбної туги та болісного жалю.

Ганна Іваночко


 

Верба заплакала в неділю,
із сумом, болем обнялась.
Юрба, проникла душею-тілом,
понура йшла на парастас.

Ішла прощатися з Великим,
брела з сльозами на очах.
І погляд став таким безликим,
з "Прямуй до раю!", - на устах.

Молися з неба, любий отче,
за грішних нас тут на землі.
Сповнятимем завжди пророчі
Господні заповіді святі!

 

 

 

Фото дня

Анонси подій

<<  <  Липня 2021  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Real time web analytics, Heat map tracking

Погода