preza

Господь послав Тобі талан

Тож будь натхнення повен.

Бо в творчості Ти – не баран,

А справжній божий овен!

Богдан Британ

 

Ярослав Баран сам зізнається, що пише поезію з четвертого класу. Точно не пригадує, що саме спонукало до такого кроку. Що заставляє цим займатись сьогодні – відповідь також залишається риторичною. Та все ж вперто продовжує писати.  Однією поезією хоче про щось розповісти, іншою – прагне комусь щось довести, а інколи поставити крапку в певній історії. Цінує в поезії сюжетність та емоційність, чуттєвість та оптимізм.

16 травня після довгих вагань Ярек таки представив свою музично-поетичну творчість у рідному місті. Камерно, затишно, згідно власного сценарію, без зайвих компромісів. Усю роботу узяв на себе: продумав сюжет, блискуче провів бесіду віч-на-віч з глядачем, надав кожному слово, дотепно та природньо обіграв кожну деталь.

Спершу присутні в залі переглянули кліп «Ти розумієш мене з півслова…». Господиня бібліотеки Любов Волошанська розпочала дійство емоційним ліричним змістовним словом і передала слово автору. Після теплого представлення кожного з учасників творчого діалогу Ярек зблизився з аудиторією на відстань долоні: магнетизував кожним жестом, кожним поглядом, скупою, але напрочуд приязною усмішкою.

Отож, усі присутні (лідер групи «Мері» Віктор Винник, заслужена художниця України Наталія Поліщук з чоловіком Павлом та дочкою, журналіст «Варто – Галицькі новини» Ольга Біла-Грищенко, прессекретар міського голови Трускавця Володимир Ключак, представник благодійного фонду «Родина Веселих» Андрій Кравців, поетеса, редактор, викладач Стебницького професійного ліцею № 30 Марія Пурій, журналіст, редактор та тренер з хортингу Ірина Циган, представник творчої інтелігенції Яна Павлик, скрипаль Руслана Козар, викладач Дрогобицького музичного коледжу імені Василя Барвінського Галина Ших, журналіст та поет Богдан Британ, місцевий краєзнавець Михайло Зубрицький, друзі Степан та Оленка Молодавці з доньками Олею та Юлею, Олеся Лобос-Колечко з дочкою Мартусею, уже патріот міста Стебника Олег Паращак, викладач Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка Наталія Олексин з чоловіком Миколою, викладач Дрогобицької гімназії імені Богдана Лепкого Оксана Вирста, громадський діяч м. Стебника Василь Стахеєв, громадський активіст Михайло Кішко, стоматолог з м. Трускавця Світлана Процишин, директор навчального закладу та водночас експерт з творчості Уляни Кравченко Зеновія Левицька, вчителі-мовники гімназії № 11 імені Тараса Зозулі Оксана Захарів-Боднар, Марія Грицик з чоловіком Володимиром, стебницька активістка та поетеса Анджела Хухновська, чудові працівниці Стебницької бібліотеки (філія №8) Наталія Волошанська, Марія Британ та Ірина Пушак, режисер Тарас Варивода, фотограф Михайло Гриців) ловили кожну мить насолоди та ділилися спогадами…

Автор зачитав кілька близьких його серцю поезій… А про те, що збірочка «Неформат» є вдалою, свідчать численні відгуки на неї, які Славко отримував звідусіль. Зачитаємо один з них (автор Дарія Домін): «Славку! Привіт! Прочитала на одному диханні твій «Неформат». Від титли до коми. То є сила! Направду! Гарно рифмуєш. Оригінальний дизайн книжечки. Вдалі світлини. Сміялася, коли читала про Трускавецьку електричку. Віяло смутком від «Усе гаразд». І милі спогади про «Найкраще Різдво». А про Олечку! Як пише твій літературний критик: «Це було світле читання». Дай Боже Тобі з роси та води! Зростай та твори!»

Імпонує в Ярославі те, що не стоїть на місці, постійно розвивається, вдосконалює свою техніку щоднини. Іноді це важкі пошуки, іноді це марно затрачений час, але він не здається ніколи, завжди шукає той єдиний варіант. Новаторство Ярека полягає у написанні поезії крізь призму світлин. В одному із останніх інтерв’ю автор розповів нам, як народжується його вірш. Це має бути якась подія, яку він фіксує камерою. Потім, дивлячись на готові світлини, знову переживає емоції і береться за перо.

На видання книжечки наштовхнула його приятелька, родом з Трускавця, нині мешканка Львова Лілія Кравченко. Саме вона розгледіла в ньому тонкого та водночас глибокого романтика, який своїми поетичними струнами бере за душу. Саме ця жінка (криміналіст за фахом) презентуватиме свою творчість у Стебнику в червні.

На мистецькому заході публіка тепло сприйняла кліпи «Старий оркестр», «Спогади про Львів». Автор детально описав історію створення цих пісень.

А дуети Яни Павлик – Руслани Козир та Ярека – Віктора Винника викликали шквал емоцій.

У другій частині відбулася презентація нового кліпу «My yellow dream». Ярек вперше застосував прийом анімації. Тішить те, що кліп знятий на фоні стебницької природи.

Любов Волошанська подякувала автору за душевний вечір, побажала подальшого плідного творчого зросту.

Прозвучало прохання, щоб Ярослав написав ще збірочку про Стебник та створив фільм про рідне місто. І хай це буде своєрідне прославлення рідного краю. Фрагмент одного з нових віршів, присвяченого мікрорайону «Забівка», був також зачитаний…

Місяць у гості

Над Забівкою місяць сходив

Спав він в тій стороні за Гаями

Розбудили зірок хороводи

Видно тут цікавіше є з нами

Він тихенько плив та до школи

Зачепився за комин сусіда

Він, як ми, діждався погоди

Й розглядає нічні краєвиди

Йому там з висоти добре видно

Як Болехівці сплять, а у лісі

Якого зголили і стидно

І нема на то компромісів

Він для нас спогад мав розказати

Про Лази і красиві косулі

Що колись любили ці шати

Тепер ліс нам показує дулі

Потім так через гілля саду

Він подався на Панську Гору

Пригощали тут виноградом

Але там хтось манив у комору

Тож на ніч буде спів і гуляння

Від добірного самогону

Чи дійде місяць наш до світання

Чи засне на пів перегону

А для нас залишились зорі

Й перші півні сварилися з нами

І ось так у спокою морі

Ми стрічалися вечорами

Знову вечір і місяць сходить

Ми запрошуємо до столу

Він соромиться вже по ходу

І ховається за стодолу (04.01. 2021р.)

У третій неформальній частині Ярека порівняли з Кузьмою. На нашу думку, це дуже вдале порівняння…

preza2

У Ярослава від нині є дві дати уродин: це 17 листопада і 16 травня – народження поета в своєму місті. Він, після енної кількості представлень, продекламував свою лірику перед мешканцями свого містечка. Кожна презентація (Дрогобич, Трускавець, Львів, Стебник) була іншою, з власним мікрокліматом. Чи задоволений автор сприйняттям стебничан? Хочеться вірити, що так, бо панувала тепла атмосфера, щирі відгуки добірного товариства, ліричний спів, духовне витончене спілкування…

І автор мовив: "Врешті вдома!"

і сонце вдарило теплом.

Хай творчість стане всім відома,

зміст збірок повниться добром.

Стебник шанує всіх поетів

і вдячний за любов до слів.

Бажає їм лиш творчих злетів,

Щоб линув завжди їх пророчий спів.

Ми дякуємо за любов до мови,

за пісню гідну, голосну.

Ми зичимо світанки веселкові,

Душа – щоб чула лиш ВЕСНУ.

                                Ганна ІВАНОЧКО

Фото: Михайло ГРИЦІВ

 

 

Погода

Фото дня

Погода

Погода

Анонси подій

<<  <  Липня 2021  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Real time web analytics, Heat map tracking