Ogólne fotoШироким фронтом

Ярек понтом

іде в культуру.

Везучу має він

натуру.

Чудний чувак

і композитор, і співак

Під музику складає вірші,

знімає фільми не найгірші…

Такий собі мазунчик муз…

Хай долі крутяться педалі.

А що там далі, шо там далі?

Гарбуз чи все ж козирний туз?

Богдан Британ

24 липня 2021 р. у читальному залі Стебницького Народного дому відбувся прем’єрний перегляд краєзнавчого фільму «Вузькоколійка: Верхнє Синьовидне – Мальмансталь».

          Серед гостей презентації краєзнавчої картини були Любомир Ялоха, Зеновія Левицька, Ореста Сивохіп, Василь Стахеєв, Михайло Зубрицький, Богдан Британ, Лідія Мороз, Анжела Хухновська, родина пана Ярослава, а також шанувальники краєзнавчої тематики. Багато виступів присутніх доповідачів перепліталося з історією м. Стебника. Тут також колись була своя вузькоколійка.

Wszyscy

Розпочинали та завершували творчу зустріч пісні Ярослава на літню тематику.

Пані Люба заворожено розпочала вечір ліричним замилуванням літньої пори, пори відпусток, мандрівок. Після ранкового прокидання ноги несуть тебе в гори, де близько неба, або в поле, де цвітуть блавати й маки в житі, чи, можливо, на луг, де сонечко обціловує кожну стеблинку, де так багато квітів, де сюрчать коники. Це наша краса. А краса нашого краю, як пише в одній із поезій Богдан Британ:

Тут ластівки крилом черпають воду

І від зорі хмеліють солов’ї

Боготворю твою небесну вроду,

Твої печалі і твої жалі…

Мало любити, мало закохуватися, треба його пізнавати. Бодай так, як це робить наш краянин Ярослав Баран.

Далі слово взяв сам автор, розповівши про історію написання сценарію, зйомок і запросивши всіх до перегляду.

Знаємо, що Ярек закоханий в залізницю з дитинства. Постійно, при розмові, бачимо, з яким захопленням він розповідає про деталі. З легкістю він трактує чудернацькі назви професійного спрямування. Уже впродовж тривалого проміжку часу він просто марив реалізувати свій задум. Збирав матеріал, зустрічався з причетними до цієї теми людьми. А це, передусім, залізничники, гіди, краєзнавці. Фільм присвячений пам’яті вчителя фізики шкіл №6, №7, №18 Возняка Володимира Кристофоровича. В деталях про цього колоритного чоловіка розповіла сестра Ярослава Оксана Вирста, котра пам’ятає «Христофора», як великого любителя та організатора чисельної кількості мандрівок.

Wyrsta

У розмову втрутилася оператор Ганна Іваночко: «А тепер про подорож. Вона була неймовірною. На кожному проміжку відшукувалися артефакти, цікаві історичні дані. Спробували об’їхати той шлях, яким пролягала вузькоколійка. А це такі населені пункти, як Майдан, Рибник, Довге, Сопіт, Синьовидне, Коростів тощо. Цікаво було йти маршрутом, який нині вже не існує, дивитися та віднаходити рештки мостів, залишки від колії.

Як відомо, через Довге була прокладена вузькоколійка. Хоче Турчик знайшов старий фільм, як виглядав потяг тих часів, що часто спричиняв до пожеж.

Дуже гарний краєвид біля кремнієвих скель. Там також залишилися окремі залишки колії. На жаль, історично так склалося, що повінь 1968 р. унеможливила подальші рейси «кукушки». Шпали були розібрані для різних господарських потреб.

Здивування з поїздок викликали запущені місця. Та ж доменна піч, яка нині досить захаращена та розвалена. Костел святої Анни нині слугує, як гостинний двір, на жаль, з побитими шибками. Ці місця для туристів варто відновити. Країна мало звертає увагу на такі цінності, які можуть слугувати, як туристична атракція.

Позитивне враження викликало Майданівське лісництво. Усюди стрижені газони, квітучі клумби. Відчувається рука дбайливого господаря».

Місцеві краєзнавці Василь Стахеєв, Любомир Ялоха та Михайло Зубрицький доповнили краєзнавчу дискусію історичними коментарями, акцентуючи на тому, що тема вузькоколійки є актуальною і для Стебника.

Пані Люба подякувала Ярославу Барану за надану можливість глибше пізнати свій край і висловила побажання здійснити цей маршрут з усіма охочими.

Усі підтримали пропозицію, яка виникла на зустрічі, створити творчий клуб інтелектуальних людей, істориків, краєзнавців та музейників з метою популяризувати історію Стебника.

Молодий фотограф Оля Баран отримала від місцевої рукодільниці Анжели Хухновської в подарунок ляльку «Українку».

Olga

Пан Ярослав висловив окрему подяку за гостинність пані Любов Волошанській, знімальній команді Ганні Іваночко та Олегу Паращаку, туроператору фірми «Поїхали» Миколі Бакаю, проекту Karpatytur.info – групі любителів Карпат в особі Андрія Баховського та Олени Баховської.

Львів’янин Андрій Баховський щиро подякував Ярославу Барану за запрошення на прем’єрний перегляд краєзнавчого фільму, відзначивши, що Karpatytur.info є одним з замовників чудової інформаційно-краєзнавчої стрічки.

Bachowskyj

За свідченнями автора Ярослава Барана стрічки: «Завдяки дискусіям, які точилися під час презентації, з’явилося ще стільки додаткової інформації, що хоч берись за повнометражний документальний фільм. Отож, усім велике спасибі, що в цей суботній день залишили свої справи і прийшли на перегляд підтримати наше туристично-краєзнавче починання».

Головний винуватець події завершив своє слово: «Робимо наступну презентацію 29 липня у Трускавці. А щодо спільних екскурсій, то завжди радий підтримати!»

Urban

Маємо надію, що цим краєзнавчим фільмом привернемо увагу до цікавих місць, пов’язаних з історією нашого краю.

Ганна Іваночко

Фото дня

Анонси подій

<<  <  Вересня 2021  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Real time web analytics, Heat map tracking

Погода