film

19 жовтня на Львівському Міжнародному форумі індустрії туризму та гостинності команда порталу Karpatytur.info презентувала проєкт нового туристичного маршруту та краєзнавчого фільму «Слідами легендарної вузькоколійки Верхнє Синьовидне – Мальмансталь». Приємно констатувати, що у цьому проекті задіяні жителі Трускавця, Львова і навіть Стебника. Сам фільм присвячений стебницькому вчителю Володимиру Возняку, який був учасником експедиції «Арніка 93».

afisza 1

Перед переглядом стрічки в конференц-залі «PREMIUM SKY BOX», що на Арені Львів, виступив автор проєкту Ярослав Баран: «Поряд з природніми пам'ятками Карпати мають величезну колекцію рукотворних індустріальних пам'яток. Так їх історія часто спірна і не завжди була позитивною для екосистеми Карпат, та все ж на сучасному етапі, коли більшість з них є руїною або й взагалі стерті з лиця землі, вони можуть відслужити добру службу для розвитку карпатських територій і туризму краю загалом. Сьогодні якраз і маємо нагоду познайомитися саме з такою пам’яткою».

Forum

А після перегляду фільму Ярослав продовжив розповідати, що коли десь пів року тому спільно з проектом Карпатитур.інфо взялися за цей проект, не міг подумати, скільки цікавої інформації почне поступати звідусюди і скількох людей ця тема зацікавить. «Наша залізниця, з однієї сторони, – явище, поширене в Карпатах та Україні загалом. Справді в Україні досі є ще діючі вузькоколійні системи, але про це трішки згодом. Та, якщо повернутися у Карпатський регіон, тут історія вузькоколійного транспорту є дуже обширною. Скажімо майже в кожній з чотирьох областей на зламі ХІХ – ХХ століть (якраз тоді припадає розвиток залізничного транспорту) були свої вузькоколійні системи. Лідером з протяжності таких було Закарпаття (майже 1000 км). Друге місце посідала Станіславщина, третю позицію займала Львівщина (трішки більше 100 км) і єдина вузькоколійка існувала на Буковині» – зазначив доповідач.

Далі слухачі мали змогу довідатись про аргументацію створення фільму, про перспективність маршруту, про маркетинговий потенціал даної теми загалом. Також перед присутніми виступили учасники проекту кандидат філологічних наук Ганна Іваночко та менеджер туристичної фірми «Поїхали» (м. Трускавець) Микола Бакай.

Ну і ще хотілося б згадати один цікавий залізничний проект, без якого даний маршрут був би не повним. Це Коростівський музей вузькоколійного транспорту, який без сумніву увійшов у вищезгаданий туристичний маршрут і навіть на стадії будівництва має чим дивувати відвідувачів. Тож присутні у залі мали змогу з перших уст довідатись про плани та перспективи розвитку музею від Ярослава Городчука – представника громадської організації, яка опікується даним транспортним проектом. Пан Ярослав розповів, що ідея створення музею в Коростеві – це дуже хороша ідея, тому, що тут логістично прекрасне місце, надзвичайна природа. Недалеко від міста Сколе проходила колія. «Починався проєкт з натугою: надзвичайно важко було вирішити земельні питання. Колись треба було домовитися зі Селищними радами, нині – територіальними громадами. Згодом було викуплено дві ділянки землі, а це дало підставу для створення музею. Схожий музей є в Колочаві. Зібрався потужний колектив однодумців, завдання якого просте – організувати роботу Музею технічної спадщини. Тут будуть не просто експонати. Ці експонати будуть усі робочі, усі максимально автентичні».

Яким буде наступний етап? У рамках цього проекту передбачена ще онлайн презентація фільму на каналі Блог туриста в ютубі. Очевидно, це буде зроблено символічно – на день залізничника. Запитань після годинної презентації було вдосталь, а це свідчить, що командний проєкт таки вдався. Навіть філологічні: колонія Мальмансталь є німецькою, а тому бажано її вимовляти на німецький манер, як Мальманшталь. Але це питання, задане колишнім дослідником тих територій Тарасом Гринчишиним, є спірне.

Окремо варто згадати і про ще декілька подій, які відбулися на форумі або мали відбутися. Зокрема, перед презентацією фільму про вузькоколійку була інша презентація «Місто Жешув – Ваша ідея на Сіті-Брейк!», з представниками якої (заступник Президента міста Жешова Христина Стаховська та заступник директора Відділу Міжнародної співпраці Каміль Чиж) п. Ганна Іваночко, яка викладає польську мову в навчальних закладах Трускавця та Дрогобича, познайомилася і домовилися про подальші контакти та співпрацю.

Polacy partnerzy

А одній учасниць зі Стебника Наталії Волошанській польські делегати подарували гру «Monopoly».

gra

Rzeszów

Ну і ще великі сподівання мешканці Стебника покладали на зустріч з представниками проекту «Артемівська сіль». Виявляється, там уже не перший рік діє музей у старих соляних копальнях, про створення якого не раз підіймалося питання у Стебнику. Отож, налагодження контактів для обміну досвідом на перспективу було б дуже доречним. На жаль, з певних причин, вони не приїхали, тому запозичення досвіду для стебничан переноситься на перспективу.

Artemiwsk

Фото: Карина Попович та Наталія Волошанська

Ярослав Баран, Ганна Іваночко

Фото дня

Анонси подій

<<  <  Листопада 2021  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Real time web analytics, Heat map tracking

Погода