afisza…Із правдою розлучені слова
кудись біжать по сірому перону.
Відходять вірші, наче поїзди.
Гримлять на рейках бутафорські строфи.
Але куди? Куди вони, куди?!
Поезія на грані катастрофи.
І чи зупиним, чи наздоженем?
Вагони йдуть, спасибі коліщаткам...
Ліна Костенко

Чергова презентація фільму «Слідами легендарної вузькоколійки Верхнє Синьовидне – Мальмансталь» відбулася символічно – 4 листопада, саме на День залізничника. З цієї нагоди прозвучали вітання усім, хто причетний до цієї професії. До туристичної акції в цей день долучилися члени Дрогобицької організації Народного Руху України, партії, яка за популяризацію розвитку карпатського регіону, історії Львівщини та за підтримку відновлення та розбудови пам’яток індустріального туризму в Карпатах.

widzowie

Те, що ця подія відбулася в музеї «Дрогобиччина» ( подяка директорці Аллі Гладун за надану таку можливість ) є також символічно.

Alla

Презентовані   події в фільмі розгорталися на теренах Дрогобицького району. Годі уявити собі ті часи: сполучення жодного, дороги, як такі, відсутні. І тут виникає можливість оживити села потужним транспортом. А роль залізниці була, є і буде у всі часи надзвичайно вагомою.

Модерувати зустріч у Палаці мистецтв випало кандидатці філологічних наук, доцентці кафедри світової літератури та славістики Ганні Іваночко. Тут слід підмітити, що організатори заходу завжди намагаються робити презентацію фільму в кожному місті по-іншому. І цього разу це також спрацювало. Перед показом фільму учасник проекту коротко розповіла про початковий етап роботи над фільмом та сам день зйомок:

moderatorzy

«З Яреком тісно почали спілкуватися після того, як побачили його велику зацікавленість рідним краєм, а особливо горами Карпатами. Це не перший проект, пов’язаний з Карпатами: Я люблю високі гори, Дивну казку лісову, Там ромашкові узори, Причепурюють траву. Але саме цей проект завершився створенням туристичного продукту. Підготовка до зйомок була довгою, тривала вона понад два місяці. Спершу, думалося, що це вузькопрофільна екскурсія, розрахована на залізничників. Однак, ставши безпосередніми учасниками, ми зрозуміли, що тут буде цікаво помандрувати усім без винятку.

Екскурсія почалася з Майдану, далі подорожуючі відвідали Рибник, Довге, Сопіт, Крушельницю, Кропивник, Коростів, Сколе, Верхнє Синьовидне, Підгородці, Урич, Східницю. У Рибнику оглядали цікаво змонтовані котеджі, у Майдані пройшлися до Лісництва, старовинного костелу та доменної печі, у Довгому зупинилися біля школи та інформаційного стенду, де екскурсоводи детально розповідали про маршрут, у Сопоті насолодилися живильною водою однойменного водопаду «Сопіт». Завершили мандрівку в музеї Коростівська вузькоколійна залізниця, який перебуває ще на стадії спорудження. Відпочивальники досхочу поласували на галявині ягодами на Панорамі 360, розміщеній на самому тунелі, який перетинають дві річки: Стрий та Опір. Відвідали в Коростеві територію Дому реколекцій, спорудженого монахами та зробили фоторепортаж на фоні Храму Святого Івана Боска».

          Далі глядачі мали змогу переглянути стрічку, після чого досхочу поспілкувалися з головним режисером стрічки та подискутували на залізничну тематику.

Пані Ганна представила глядачам автора, наголосила на тому, що Ярослав Баран – людина, котру більше знають, як фотографа. Його світлинами, без перебільшення, захоплюється велика кількість людей. Відомий він також і як музикант, блогер та виконавець власних пісень. Віднедавна ще й став поетом. Минулоріч успішно дебютував своєю першою збіркою. Це справжній друг, що генерує фантастичні ідеї, самотужки потім їх втілює у життя.

Автору задали енну кількість питань, на які він залюбки відповів. А про що його питали?

 • Чи знімали Ви якісь ще фільми на краєзнавчу тематику? І яка їхня доля?
 • Коли відбулася Ваша перша зустріч з Карпатами і чому вирішили займатися проектом Карпатитур.інфо?
 • Чому саме вузькоколійка? І взагалі, звідки той потяг до залізниці?
 • Як Ви думате, чи людям цікава є залізнична тематика і чи вона має місце в майбутньому?
 • Хто є лідером з протяжності у вузькоколійній системі на Україні?
 • Що послужило джерельною базою для створення цієї краєзнавчої розвідки? Де Ви черпав матеріали?
 • baza źródlana
 • Хто такий барон Альберт Гредель і яку роль відіграє Вольфрам Венделін у створенні Коростівського музею?
 • Чим Коростівський музей відрізняється від музею вузькоколійки в Колочаві?
 • Чи доповнювали свій фільм впродовж останнього періоду?
 • Чи потрібно для туристів відкривати нові маршрути?
 • Що б Ви в майбутньому бажали зняти? Окрім залізничної тематики. Маєте якісь плани? Чи це знову будуть Карпати?

В заключних акордах заходу акцентувалося на тому, що родзинкою Карпатських мандрівок може стати маршрут, який використовувала колись вузькоколійка. На даний момент та вузькоколійка також відігравала б велику роль. Чи вдасться її відновити? Хтозна. Є ідея також перейняти досвід ведення екскурсій в тих країнах, де цей вид транспорту зберігся і приносить дохід місцевим жителям. В школах бажано ввести предмет «Історія свого краю», де б з дитинства можна виховувати патріотичний дух та любов до рідної природи. Завдяки екскурсії ми збагнули, наскільки унікальною ця колія була на початку минулого сторіччя, наскільки вона впливала на розвиток регіону загалом.

Окрасою презентації було запрошення студенток філологічного факультету Анни Дикої, Анастасії Марків та Діани Фендак. Глядачам вони подарували декламування польською мовою поезії Юліана Тувіма «Локомотива»: Stoi na stacji LOKOMOTYWA...

studenci

А на завершення Ярослав згадав, що й сам готується до видання другої збірки «Поезія світла», до якої увійде вірш «Потяг в листопад»:

Осінній потяг задрімався на пероні,

Бо пункт призначення у нього – листопад.

На семафорах скрізь сигнали є червоні,

Уже ані вперед, ані назад.

 

Осінній потяг засмутився у дорозі,

Під стук коліс для когось пісня, а для когось крах.

Не раз його хтось обігнав уже на возі.

Йому лиш сняться сни на оксамитових шляхах…

                                                                       16.11.2020 р.

Фінальною була пісня Я-РЕКА «Листопад».

Організатори подякували усім за присутність на цій презентації. 

 

Ганна Іваночко

Подяка за світлини Олегу Паращаку, Володимиру Кондзьолці та Анжелі Хухновській.

Фото дня

Анонси подій

<<  <  Січня 2022  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Real time web analytics, Heat map tracking

Погода