razemЗмістовно, вишукано, зворушливо, камерно, у затишній атмосфері у Стебницькій міській бібліотеці – філії №8 Дрогобицької централізованої бібліотечної системи, пом’янули у недільну червневу днину Метра української літератури Михайла Шалату, якому 3 квітня мало б виповнитися 85 років.

З особливими ліричними вкрапленнями, які линули з глибини серця, провела творчий захід завідувачка бібліотекою Любов Волошанська. Тісне творче коло згадувало, чим саме був близький просвітянин Михайло Шалата. А серед запрошених – гості зі Львова (дочка Ірина Барна), з Дрогобича (просвітянин Михайло Ваврин та голова Дрогобицької "Просвіти" Юрій Модрицький), гості з Дніпра, стебницька інтелігенція. І кожен з присутніх подав по маленькій стеблиночці до великого снопа, який нажав Михайло Йосипович. Сьогоднішній захід тривав близько трьох годин. А згадували ті часи, коли його ювілеї вшановували понад п’ять та більше годин. І географія була дуже великою.

Професор кафедри української літератури Дрогобицького державного педагогічного університету, науковець зі світовим ім’ям, письменник, засновник «Просвіти» у Дрогобичі. Михайло Шалата часто бував на заходах у Стебнику. Людина з енциклопедичними знаннями. Людина великого, щирого та небайдужого серця. Невтомний сіяч.

Окрасою вечора були пісні на слова Михала Шалати у виконанні Марії Британ та Лесі Білинської та запис у виконанні Лілії Кобільник. Думка про Україну лунала у всіх його поезіях. Лірично зачитала твір «Яблунька» бібліотекар Наталія Волошанська.

Довгі роки він тягнув просвітянського плуга. Згадувалася його особлива грань – ота його виняткова працьовитість. Микола Горак зазначав, що, коли Михайло Йосипович працював над монографією про Шашкевича, то просив, аби його закривали в архівах на ніч. Ребро долоні у нього було стерте до крові. Діти, мабуть хотіли бачити батька, а батько постійно працював, постійно обкладався тими книжками. Він нікому не відмовляв у Передмовах, вступних словах, статтях та рецензіях. Жив та працював для людей.

За словами Ірини Барни, батько був дуже простою людиною, але його знали по всій Україні. Сам доньку називав здрібніло: Іринка. Він був справжнім українцем. Мав феноменальну пам'ять. Усі лекції читав з голови. У його кабінеті було море книг. Відчувалася в нього й інтелектуальна втома. Він дуже любив природу. Не міг їсти яблуко, врізане ножем. 

Світлими спогадами поділилася Зеновія Левицька. Михайло Шалата був у неї куратором. У 1978 р. він дав їй та ще одній приятельці завдання прочитати «Собор» Олеся Гончара. Згадувала вона також і про їх останню поїздку у Золочів. Людина світового рівня була простою та доступною, людиною, яка вчила жити.

Ще одна учениця Михайла Йосиповича Леся Петруняк згадала, як вона на прохання викладача Катерини Кріль написала відгук про книжку про Дрогобич у студентську газету «Радянський педагог» (12 лютого 1987 р.): «Слово про рідне місто. Автор книги – наш викладач». Прочитавши відгук, Михайло Йосипович подарував їй книгу про Дрогобич.

Оксана Боднар-Захарів також тепло відгукнулася про свого Вчителя, наголосила на тому, як дідусь дорожив родиною, зачитала вірш, написаний на 10-ліття онуки Вікторії.

Марія Пурій також поринула в пору, коли вчилася на філологічному факультеті. Писала дипломну роботу, якою керував професор Шалата. Щиро дякувала за те, що розвідку «Тема бойківщини у творчості Івана Франка» під його керівництвом написала самостійно. Присутнім подарувала поезію:

Мій строгий науковий керівник

розумний, творчий і талант

збирав свої плоди, як щедрий садівник,

уміло доглядав літературний сад.

Зерно літератури засівав

у плідний ґрунт студентських душ

За Україну палко вболівав.

Бо був в Дрогобича славетний муж.

Його життя – це подвиг, це любов.

До слова рідного, поезії, людей.

Нехай душа його у Бозі спочива

та в пам’яті людській живе.

Марія Грицик згадала лекції в аудиторії, куди заглядала біла магнолія. Весна так кликала, так манила, але студенти чемно чекали на фантастичні історії, на тисячі прикладів з життя людини, яка несла Світло у людські душі. Людина не відходить поки є добрі спогади про неї. Людини нема, а книга пам'яті про нього залишається повік. Не секрет, що всі студенти були закохані в нього. Закохані в нього були і всі викладачі, усі працівники університетської бібліотеки. У нього не було похилого віку. Він відійшов у Вічність усміхненим та молодим.

Михайло Ваврин був також учнем Михайла Шалати. Мова йде про суспільно-політичне життя. Спільні численні поїздки, гра в шахи, близькість стосунків в передсмертний період. Посаджені два граби на честь сина Олега та батька Михайла. На жаль, п. Михайло констатував те, що забрали в Народному домі три тижні тому приміщення «Просвіти». Ірина Шалата подякувала п. Михайлу Ваврину від імені родини, що він поміг провести батька в останню путь, адже тоді була ситуація, що батька могли поховати поза цвинтарем. Ірина Михайлівна закликала стебничан відстояти приміщення «Просвіти» у Дрогобичі.

Irena 2

Діючий голова Дрогобицької «Просвіти» п. Юрій Модрицький згадував про потужну громадську діяльність п. Михайла, перелічував численні виступи Шалати на різних заходах і констатував, що причиною його смерті була не лише хвороба, але й велика напружена праця впродовж цілого життя. Адже кожне слово книги, статті та рецензії було завжди вивірене, відшліфоване та виточене. А ця скрупульозна праця забирала чимало часу, сил та енергії.

Ганна Іваночко подякувала професору Шалаті за допомогу у написанні наукової розвідки та виступ на конференцію у Варшаві на тему «Переклади українською мовою торів Казімєжа Вєжинського» за два роки до його смерті і зачитала його останній переклад «Місяць» польського поета.

На завершення просвітянка Марія Явір прочитала вірш, присвячений Михайлові Йосиповичу «Не прагнув він ні почестей, ні слави. Сільський хлопчина…»

Jawir

Усі присутні щиро подякували організаторові теплого вечора спогадів Любові Волошанській і побажали, щоб таких заходів у Стебнику було якомога більше. Нині готуються спогади про Михайла Шалату. Попросили до цих спогадів долучитися і стебничан.

Ганна Іваночко, учасник літературного заходу

Фото дня

sygnaly

ukryttya5

Анонси подій

<<  <  Серпня 2022  >  >>
 Пн  Вт  Ср  Чт  Пт  Сб  Нд 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Real time web analytics, Heat map tracking

Погода